MycoMedica - chińskie grzyby witalne hero gradient

Kosmetyki i grzyby lecznicze

 

Grzyby lecznicze w kosmetykach i ich wpływ na skórę i włosy

Grzyby lecznicze od tysiącleci słyną ze swojego korzystnego wpływu na organizm człowieka. Ludzie często używają ich wewnętrznie, aby korzystać z niezwykłych darów natury, które są testowane przez wiele stuleci nie tylko w tradycyjnej medycynie chińskiej. Co jednak, gdyby ich wyjątkowe działanie można było wykorzystać również zewnętrznie? Oczywiście, tak jak wykorzystuje się siłę roślin w kosmetykach naturalnych, tak samo można wykorzystać działanie ekstraktów z grzybów leczniczych Reishi, Shiitake czy Cordycepsu. Po co sięgać po takie kosmetyki i jak działają grzyby lecznicze stosowane zewnętrznie?

Po wielu, wielu latach, gdy grzyby lecznicze powoli, ale pewnie wkradły się do świadomości Europejczyków i stały się częścią diety i wspierania zdrowie w postaci suplementów diety, nadszedł czas ich dalszego zastosowania: w  kosmetyce. Grzyby te są bowiem pełne substancji aktywnych, które działają korzystnie na skórę. Chociaż na razie nie ma wielu badań, które wyjaśniłyby ich spektakularne dobroczynne działanie na skórę czy włosy, czyli w kosmetykach do pielęgnacji, to jednak nieliczne z nich potwierdziły pielęgnacyjne właściwości ekstraktów z tych grzybów. Mają bowiem duży potencjał antyoksydacyjny, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny - i wreszcie mogą stać się pomocnikami w delikatnej branży kosmetycznej. Jakie zatem jest ich konkretne działanie w kosmetyce naturalnej?

shutterstock_1557932492-min
 

Rozjaśnienie skóry

Kosmetyki naturalne pielęgnują skórę oraz oferują jeszcze coś więcej - ekstrakty ziołowe mają właściwości odżywiające, lecznicze, upiększające - krótko mówiąc, przenoszą swoje cenne właściwości do preparatu, który je zawiera. Tak teś jest w przypadku grzybów leczniczych. Niektóre grzybyobniżają poziom melaniny i pomagają rozjaśnić skórę. Skóra dzięki zawartym w nich składnikom aktywnym jest jednolita, blednie również niepożądana pigmentacja. Aby uzyskać takie efekty w składzie kosmetyków szukajgrzybów Shiitake, Reishi i Maitake.

Doskonale nawilżona

Nawilżona skóra równa się piękna skóra. Na pewno wiesz, że sucha skóra ma skłonności do podrażnień, traci zarówno blask jak i elastyczność. Oprócz tak ważnego nawadniania skóry od wewnątrz (reżim picia), dobrze jest znaleźć także kilka kosmetyków, które zadbają o zachowanie nawilżenia działając na powierzchni skóry. Niektóre grzyby zawierają polisacharyd, który ma zdolność pochłaniaia wilgoci podobnie jak kwas hialuronowy. Są to np. Cordyceps czy Maitake, grzyby, które odżywią nawet bardzo suchą skórę.

Żegnajcie zmarszczki

Niestety, naukowcy nie odkryli jeszcze cudownego produktu, który odmłodzi skórę o dziesięć lat w ciągu jednej nocy. Istnieje mimo to kilka sposobów, jak widocznie odmłodzić i upiększyć skórę. Pomocne mogą być produkty anty-aging z grzybami leczniczymi, które zwiększają obronność skóry. Po raz kolejny należy sprawdzić jaki jest skład grzybów, ponieważ grzyby zawierają składniki aktywne, które pomagają przywrócić elastyczność skóry, zwiększają nawilżenie skóry i stymulują syntezę kolagenu. Czy możliwe jest zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry jak również jej ujednolicenie? Oczywiście, piękną i ujednoliconą skórę pomogą odzyskać grzyby: potrafią to Reishi i Cordyceps.

Właściwości przeciwzapalne

<

Stan zapalny i nadmierna aktywność wolnych rodników mogą powodować nieprzyjemne problemy skórne, które objawiają się zaczerwienieniem, wypryskami i innymi nieestetycznymi objawami. Oznacza to, że skóra się broni. Właściwości przeciwzapalne mają grzyby Chaga, Maitake, Shiitake i inne. Grzyby te mogą wspomagać gojenie, zmniejszać stan zapalny podczas stosowania zewnątrznego i dostarczać witaminy D. Zdaniem naukowców mogą być również stosowane przy egzemie, trądziku różowatym i trądziku zwykłym, jak również przy cerze nadwrażliwej, która często zbyt ostro reaguje na bodźce zewnętrzne.

Jak się we wszystkich tych grzybach leczniczych wyznać? Oto prosta lista według ich wpływu na skórę:

REISHI/ lakownica żółtawa, rzadko występujący i bardzo ceniony grzyb leczniczy w kształcie wachlarza pochodzący z Azji, pełen witamin, minerałów, enzymów, polisacharydów, przeciwutleniaczy, aminokwasów i innych dobroczynnych substancji
• bogaty w przeciwutleniacze
• właściwości regenerujące skórę po jej nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV
• ujednolica skórę, rozjaśnia
• właściwości przeciwzapalne
• właściwości anty-aging

MAITAKE/ żagwica listkowata, rzadki grzyb występujący najczęściej w Chinach. Miejsca występowania były często przekazywane z pokolenia na pokolenie, grzyb pełen składników bioaktywnych
• chroni przed utratą kolagenu
• właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające
• potencjał przeciwzapalny przy zapaleniu skóry

SHIITAKE/ ,czyli twardnik japoński, król grzybów pochodzi z Azji; wyróżnia się korzystnym wpływem nie tylko na odporność, ma również wyważony wyśmienity smak
• rozjaśnia skórę
• działanie przeciwbakteryjne
• właściwości przeciwutleniające i ochronne
• działanie przeciwzapalne
• usuwa łuszczącą się skórę
• sprzyja odbudowie naskórka

CORDYCEPSniezwykły pasożytniczy maczużnik chiński pochodzi z Tybetu, dziś w dzukiej przyrodzie występuje rzadko i preferuje się sztuczną uprawę; zawiera substancje bioaktywne
• działanie przeciwzapalne
• nawilża skórę
• potencjał w leczeniu zapalenia skóry

Kosmetyki z grzybami leczniczymi mają zatem w świecie urody i piękna przyszłość (być może nawet świetlaną). Pieszczą skórę, przedając jej niektóre ze swoich wyjątkowych właściwości, które zapewniają skórze wszystko, czego potrzebuje - od nawilżenia po ochronę. Ekstrakty z grzybów leczniczych w połączeniu z naturalnymi składnikami, przyjmie każda skóra - zdrowa, ale i ta problematyczna. Działanie ekstraktów z grzybów jest spektakularne - a po połączeniu innych naturalnych składników, jest to koktajl, który naprawdę działa. Prawdziwa i skuteczna naturalna pielęgnacja. Daj się zaskoczyć. Działanie grzybów leczniczych zawartych w kosmetykach, ale też coraz więcej badań, potwierdza to, co wszyscy od dawna przeczuwamy.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S092666901630396X
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/ganoderma-lucidum
https://www.dazeddigital.com/beauty/head/article/42740/1/mushroom-beauty-industry-latest-trip-products
https://nayelle.com/mushrooms-in-skincare/

Gdzie można kupić nasze produkty?

 

Rozbudowana sieć dystrybutorów w całej Republice Czeskiej

Znajdź najbliższego sprzedawcę lub dystrybutora oferującego nasze produkty bądź też aptekę.

Pokaż najbliższych dystrybutorów